Atgimė Palukščio dvaras

Raseiniškiams puikiai pažįstama Milašaičių kaimo pakraštyje įsikūrusi legendinė Palukščio dvaro sodyba pastaraisiais metais buvo pritilusi, tačiau prieš metus pasikeitė sodybos savininkai. Tad dabar, skyrus nemažai investicijų ir paprasto žmogiško darbo aplinkos tvarkymui, dvaro sodyba ir vėl atgimsta bei pradeda švenčių sezoną.

Naujieji dvaro sodybos savininkai Vytautas ir Jūratė Šegždai teigia, jog nors dvaro sodybą įsigijo jau senokai, tačiau iš karto nuomoti jos šventėms nenorėjo. Pirmiausia buvo norima pasirūpinti švara kambariuose ir dvaro sodybos aplinka.

„Iš tiesų darbų per šaltąjį sezoną šiame dvare buvo padaryta daug, tik gal ne viskas matosi iš karto apsilankius. Džiaugiamės, jog pavyko sutvarkyti visą šildymo sistemą taip, kad šventės, konferencijos ar kitokie renginiai galėtų vykti tiek vasarą, tiek ir žiemą“, – teigia J. Šegždienė.

Atnaujinant ir paruošiant dvaro sodybą žmonių priėmimui buvo pagalvota net apie seną šios dvaro sodybos problemą, t. y. akmenimis grįstą pokylių salę, kurioje dėl tokios dangos šokiai būdavo neįmanomi. Dabar ši erdvė buvo sutvarkyta, akmeninis grindinys neužbetonuotas (nes to neįmanoma padaryti dėl dvarui suteikto nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos statuso), o sulygintas ir nušveistas.

Dvaro sodyba išgyveno įvairius istorijos etapus

Nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos statusas šiai dvaro sodybai suteiktas ne veltui. Dėl savo medinės architektūros tai iš tiesų yra unikali dvaro sodyba ne tik Raseinių rajone, bet ir visoje Lietuvoje. Dažniausiai, sukantis istorijos vingiams, įvairios lietuviškos medinės dvaro sodybos būdavo sunaikinamos arba sudeginamos. O šioje Palukščio dvaro sodyboje iki pat šių dienų išliko medinis ponų namas (1864 m. statyba), klėtis, tvarto liekanos ir seni medžiai.

Dvaro sodybos istorija taip pat įdomi ir netradicinė. Jau nuo XVI a. ši dvaro sodyba yra minima įvairiuose rašytiniuose šaltiniuose, tačiau jų įrašai rodo, jog iki pat XIX a. pradžios Palukščio dvaro sodyba pastovaus šeimininko neturėjo ir buvo nuomojama įvairiems bajorams. Vėliau šeimininkai taip pat keitėsi, po 1863 m. sukilimo ji buvo konfiskuota, vėliau nupirkta rusų pareigūnų, paskui vėl keitė savininkus. Sovietmečiu Palukščio dvaro ponų name buvo įsikūrusi Milašaičių kolūkio kontora ir pradinė mokykla, vėliau apgyvendintos šeimos.

Dvaro sodyba jau laukia visų

Nors raseiniškiai šią dvaro sodybą pamena „Rokynės“ vardu, tačiau naujoji savininkė Jūratė siekia išsaugoti senąją dvaro istoriją, todėl jam bus grąžintas Palukščio dvaro pavadinimas, kuris greičiausiai kilo nuo šalia tekančio Lukštinės upelio vardo.

Dabar Ariogalos seniūnijoje įsikūrusioje ir kaimo turizmui pritaikytoje sodyboje nuomojama senovinė medinė pirtis ir kubilas bei pokylių salė, kurioje galima priimti net iki 100 žmonių ir visiems jiems suteikti nakvynę. Sodyba žavi nuostabia savo gamta, šimtamečiais ąžuolais, kurių apsuptyje galima rasti akmeninį baltų aukurą, dvaro sodą puošia tautodailininkų skulptūros ir čiurlenantys upeliai, teritorijoje gausu sportinei veiklai (krepšiniui, tinkliniui, plaukiojimui, žvejybai) pritaikytų erdvių.

Laukiame jūsų atvykstant!

Palukščio dvaro sodyba

Tel.: +370 611 10 762

El. paštas: paluksciodvaras@gmail.com

 

 

Scroll to Top Skip to content