Atrask Raseinius: 113 lankytinų vietų

Vietinis Lietuvos turizmas išgyvena tikrą renesansą. Vis daugiau lietuvaičių, aplankiusių tolimus kraštus, nori susipažinti su savo šalies miestais, rajonais, kaimais. Daugėja lankančiųjų ne tik kurortinius Lietuvos miestus, bet ir regionus. Naują turizmo sezoną VšĮ Raseinių turizmo ir verslo informacijos centras „Atrask Raseinius“ pasitinka pristatydamas naujus ar atnaujintus turizmo objektus, maršrutus.

Esame įsitikinę, kad ne viską žinote, ką, kur, ir kaip galima aplankyti Raseinių krašte. Tad prieš planuodami kelionę į kitus regionus, paskaitykite šį straipsnį – galbūt mūsų krašte suplanuosite ne vieną įspūdingą, turiningą ir informatyvų savaitgalį.

Pradžiai – Raseinių miesto centras

Norite savo atžaloms „įskiepyti“ meilę savo kraštui ir supažindinti su Raseinių istorija?

Tai galima padaryti daug neplanuojant ir neišleidžiant krūvos pinigų. Vien miesto ribose jūsų laukia gausus pasirinkimas lankytinų ir, svarbiausia, įdomių vietų.

Jauniausi šeimos nariai labiau mėgsta išmaniąsias technologijas nei keliones pėsčiomis? Prašom –Raseinių krašto istorijos muziejus, į kurį, beje, galite nueiti pėsčiomis, aplankydami Maironio parką, stabtelėję nusifotografuoti prie Raseinių simbolio Lūšies ir Maironio paminklo, jums siūlo (red. muziejus) susipažinti su įgyvendintu projektu „Virtuali praeitis dabarčiai“. Muziejuje sukurta virtuali realybė, kuri nukels lankytojus į keturis buvusių Arešto namų istorijos laikotarpius, pasitelkiant išmaniąsias technologijas.

Pabuvus virtualioje realybėje, metas grįžti į Maironio parką. Čia dar vienas objektas džiugins raseiniškius ir mūsų krašto svečius. Parke didingai, iki šiol lankytojams neprieinama, stūkso Raseinių Švč. Trejybės cerkvė. Jos bokštas šiuo metu tvarkomas ir iki gegužės mėnesio bus pritaikytas lankymui. Planuojamas apžvalgos aikštelės ir istorinės ekspozicijos įrengimas. Pasak VšĮ „Atrask Raseinius“ direktoriaus Arno Zmitros, kol kas miesto centre esanti cerkvė yra neprieinama lankytojams ir gana prastos būklės. „Stebuklų nebus“, – sako centro vadovas. – „Bet bus įleidžiami turistai, atsivers langinės, tikiuosi, cerkvė taps patraukliu lankytinu objektu, netrukdanti ten vykstančių pamaldų rimties“.

Šiuolaikinės technologijos bus diegiamos Maironynėje

Toliau pratęsti pažintinę kelionę siūlome poeto Jono Mačiulio Maironio gimtinėje ir tėviškėje. Šiemet prasidės kultūros paveldo objektų – Maironio gimtinės vietos – svirno ir šulinio tvarkymo darbai. Ir čia lauks tikrai inovatyvūs atradimai. Iki 2019 m. bus atnaujintos Maironio tėviškės ir gimtinės ekspozicijos, įrengiant vaizdo projekcijas, menines instaliacijas. Beje, atsiras ir mūsų rajone labai reikalingas ir retas pastatas – šiuolaikinis sanitarinis mazgas (WC).

Mūsų turtas – 26 piliakalniai

Keliaujame iš miesto? Norisi gryno, gaivaus kaimiško oro ir truputį pajudėti? Mūsų kraštas garsus savo piliakalniais! Raseinių rajone yra net 26 piliakalniai, kurie tampa vis labiau prieinamais turistams. 2018 m. dar du piliakalniai bus pritaikyti turistų lankymui (projektus vykdo Dubysos regioninio parko direkcija). Betygalos seniūnijoje esančiuose piliakalniuose bus įrengtos informacinės lentos, apžvalgos aikštelė. Danutės piliakalnyje (Lyduvėnų mst.) bus įrengti laiptai, apžvalgos aikštelės, atveriančios nepakartojamą vaizdą į Lyduvėnų geležinkelio tiltą. Miestelis su įspūdingu tiltu, tikėtina, sulauks nemažai dėmesio. Tai puiki stotelė keliaujant Švč. Mergelės Marijos Rožinio slėpinių keliu. Pasak VšĮ „Atrask Raseinius“ vadovo A. Zmitros, Raseinių rajone daug dėmesio skiriama religiniam turizmui, tad pavyko įtikinti rajono vadovybę, kad būsimus turistus galima pakviesti aplankyti Lyduvėnų piliakalnį, jį pritaikius turistams. O tada jau grįžti ir keliauti link Šiluvos. Kelyje Raseiniai-Šiluva yra 20 stotelių Rožinio slėpinių kelias. Jau šiemet kiekvienoje stotelėje bus įrengta infrastruktūra keliaujantiems piligrimams, turistams. Stoteles puoš 20  liaudies meistrų sukurtų siužetinių koplytėlių, jas papildys liaudies meistrų darbo kryžiai ir koplytstulpiai. Kelionė į Šiluvą taps dar patrauklesne ir prasmingesne.

Istorijos pamokos

Patiems prisiminti, vaikams ir vaikaičiams papasakoti apie Lietuvos kovas už laisvę, 2018 m. bus atnaujintos kelios istorinės vietos: Lietuvos partizanų vadavietės ir Lietuvos laisvės kovų signatarų pažintinis takas Daugėliškių k., Ariogalos seniūnijoje. Prie jau esančios Lietuvos partizanų vadavietės bunkerio bus įrengtas 2 km besitęsiantis Lietuvos Laisvės kovos sąjūdžio deklaracijos signatarų pažintinis takas, kuriame bus pastatyti stendai lietuvių ir anglų kalbomis.

Kitas lankytinas ir skaudžią mūsų šalies istoriją minintis objektas – istorinės atminties memorialas (Akstinų k., Pagojukų sen), skirtas lietuvių tautos pasipriešinimo okupaciniams režimams atminti. Čia įamžinti Lietuvos istorijos tragiški ir garbingi įvykiai ir asmenybės: 1863 m. sukilimo, partizaninio judėjimo Lietuvoje organizatoriai, dalyviai, masinių trėmimo aukos, knygnešiai ir t.t.

Tai objektai, prie kurių nuvykus su mažaisiais šeimos nariais, reiktų paruošti „namų darbus“, prisiminti nors kelis istorijos faktus, kad jauniesiems šalies gyventojams būtų aišku, kodėl mes turime tokių istorinių atminties memorialų.

Įspūdingas planas Kryžkalniui

2018 m., kaip matote, bus nemažai įkurta naujų ar atnaujinta esamų turizmo objektų. Ilgus metus savo eilės patobulinimui laukė Kryžkalnio memorialas. Vyresnio amžiaus raseiniškiai ir visos šalies gyventojai vis dar mena 8 m bronzinę skulptūrą, Kryžkalnio motiną, kuri išlydėdavo ir pasitikdavo keliaujančius pro Raseinių rajoną, Kryžkalnio miestelį. Dabar planuojama pastatyti 15 m aukščio  koplyčią su į dangų besistiebiančiu 19 m kryžiumi. Į įspūdingo aukščio koplyčią ves laiptai, žmonėms su negalia pritaikytas takas. Planuojama sumontuoti plokštes, ant kurių bus surašyta už laisvę kovojusių Kęstučio apygardos partizanų vardai, slapyvardžiai, gimimo, žūties ar mirties datos. Žinoma, čia bus išreikšta pagarba šio memorialo sumanytojui ir iniciatoriui, šviesaus atminimo dvasininkui Alfonsui Svarinskui.

Ir tai tik maža dalis to, ką galite rasti Raseinių krašte. Čia aprašėme tik tuos turistinius objektus, kurie 2018 m. sulauks investicijų ir taps dar patrauklesniais. O lankytinų, įdomių vietų, į kurias galite nueiti, nuvažiuoti su šeima, vaikais, draugais, Maironio apdainuotame krašte, Raseiniuose, yra nei daug nei mažai – 113. Visas jas rasti galite internetiniame tinklapyje www.atraskraseinius.lt O jau nuo šių metų rudens visame rajone atsiras nauji informaciniai stendai (rudos spalvos, žymintys lankytinas vietas) ir QR kodai.

Raseiniški, atrask Raseinius! Pradėkime nuo savo istorijos, gražių ir prasmingų vietų pažinimo!

 

Informacija – VšĮ „Atrask Raseinius“, tekstą rengė žurnalistė Aušra Etnerienė

 

Scroll to Top Skip to content