Ilgo atstumo pėsčiųjų maršrutas „Miško takas“

„Miško takas“ yra Europos ilgų atstumų pėsčiųjų maršruto E11 dalis Baltijos šalyse, einanti per gražiausius Lietuvos, Latvijos ir Estijos miškus bei nacionalinius parkus. Maršruto pradžia Lenkijos ir Lietuvos pasienyje Lazdijuose, tęsiasi jis Latvijoje per Rygą ir pasiekia Taliną Estijoje.

Rugsėjo 2-6 dienomis Estijoje vyko projekto „Miško maršrutų kūrimas Lietuvoje ir Latvijoje. Baltijos pajūrio pėsčiųjų maršruto plėtra Lietuvoje“ pažintinis vizitas. Vizite dalyvavo projekto partnerių atstovai iš įvairių Lietuvos ir Latvijos regionų ir įstaigų. Iš viso pažintiniame vizite dalyvavo 43 dalyviai. Raseinių kraštą renginyje atstovavo VšĮ „Atrask Raseinius“ direktorius Arnas Zmitra, Dubysos regioninio parko direktorius Vygantas Kilčauskas ir Tytuvėnų regioninio parko vyr. specialistė Indrė Žagužauskaitė. Vizito tikslas – susipažinti su Miško ir Jūrų taku esančiu Latvijoje ir Estijoje bei jų pritaikymu turistų poreikiams.

Rugsėjo 2 d. buvo susipažinta su Toomas Abel, Häädemeeste savivaldybės atstovu ir Tõiv Jõul Jūrų tako projekto koordinatoriumi Estijoje. Šie atstovai pristatė savo savivaldybę bei vyraujančias problemas susijusias tiek su Jūrų tako žymėjimu ir pačio projekto įgyvendinimu. Vakare vyko trumpas pasivaikščiojimas pėsčiomis iki paplūdimio, šalia kurio eina Jūrų takas. Tuo pačiu buvo pristatyti infrastruktūros pavyzdžiai sukurti paplūdimyje, tai pėsčiųjų takai, apžvalgos aikštelės prie jūros ir šiukšlių rinkimo būdai, skirti mažinti šiukšlinimo mastus paplūdimyje.

Rugsėjo 3 d. buvo aplankytas Roosta laisvalaikio centras (www.roosta.ee) ir susipažinta su centro teikiamomis paslaugomis. Vėliau po Roosta laisvalaikio centro pristatymo, vyko žygis pėsčiomis Jūrų taku iki Dirhami Fich café (https://dirhami.ee/en/cafe/ ). Dalyviai taip susipažino su viena iš Jūrų tako atkarpų, einančia šalia jūros, bei tuo pačiu turėjo galimybę susipažinti su take esančiais ir žygeiviams draugiškais verslais. Vėliau Paldiski mieste vyko susitikimas su Ede Teinbas, buvusia projekto koordinatore Jūrų take bei Paldiski miesto savivaldybės atstovu. Buvo pristatytas Paldiksi miestas, naujai įrengta infrastuktūra mieste ir vyraujančios problemos bei jų sprendimo būdai.

Rugsėjo 4 d. turėjome galimybę dalyvauti oficialiame „Miško tako“ atidaryme. Dalyvių laukė 13 km žygis. Viduryje maršruto buvo surengtas vietos bendruomenės pasirodymas, susipažinta su vietos bendruomene ir tam tikromis jų tradicijomis (šokiais, muzika, žaidimais). Viso maršruto metu dalyviai gyvai susipažino su Miško tako infrastuktūra ir jo ribose dirbančiais žygeiviams draugiškais verslais.

Rugsėjo 5 d. Buvo aplankyta kita žygeiviams draugiška aplinka. Tai Estijoje, netoli miško tako esantis „Medžio centras“ (https://puiduait.ee/en/ ). Vėliau vyko susitikimas su medžio centro atstove ir Peipsi temaja kavinukės (https://peipsiteemaja.ee/) savininke bei Aive Tamm Mustvee savivaldybės atstove. Vėliau buvome supažindinti su trumpa Miško tako atkarpa esančia Varskoje. Ją pristatė vietinė miško tako projekto partnerė ir turizmo centro atstovė, gidė Helen Külvik.

Rugsėjo 6 d. Helen Külvik pristatė dalyviams Reggi maja lankytojų centrą (www.visitestonia.com/en/varska-visitor-centre-reeks-house ). Taip pat vyko susitikimas su Varska savivaldybės meru Raul Kudre, aplankyta Varskma turizmo klėtis / ferma ( www.vaskna.ee ), kuri taip pat yra draugiška žygeiviams, o čia dirbantys ir gyvenantys vietos bendruomenės nariai įsikūrę netoli ten einančio miško tako. Tai puikus verslo pavyzdys parodantis kaip verslas prisitaiko prie gyventojų ir turistų poreikių, gali teikti įvairias paslaugas vienu metu (maitinimas, ekskursijos, edukacijos, stovyklos, nakvynės ir kitos paslaugos vienoje vietoje).

Džiugu, kad Miško takas jungia visas tris Baltijos šalis, o viena jo atkarpa kerta ir Raseinių rajoną bei vingiuoja Dubysos upės slėniais. Oficialus Miško tako atidarymas Lietuvoje numatytas 2022 m. Plačiau apie Miško taką galite susipažinti https://baltictrails.eu/lt/forest?lang=lt .

Kauno regiono plėtros agentūros ir VšĮ „Atrask Raseinius“ informacija

Scroll to Top Skip to content