2020 metų rugsėjo 12 d. Raseinių, Kelmės, Šiaulių rajonų ir Šiaulių miesto merai pasirašė bendradarbiavimo sutartį, kurioje numatyta skleisti religinio turizmo ir piligrimystės idėjas Lietuvoje, skatinti lankyti religinius bei kultūrinius objektus ir kurti piligrimystės įvaizdį. Bendradarbiavimo sutarties pagrindu patvirtintame priemonių plane 2021 m. buvo numatyta suorganizuoti informacinį turą žurnalistams ir turizmo profesionalams, kurio metu būtų aplankomi keturių rajonų religinio turizmo objektai, o taip pat susipažįstama su naujausiais lankytinais objektais ar teikiamomis paslaugomis. Svarbu paminėti, kad kaip tik šiuo metu baigiamas rengti naujas turizmo produktas – maršrutas, kuris drieksis per visas keturias savivaldybes ir vadinsis Malonių keliu (lot. Via Gratia).
VšĮ „Atrask Raseinius“ 2021 m. rugsėjo 7-8 dienomis pakvietė 20 žurnalistų ir 10 turizmo specialistų leistis į informacinį turą po keturias savivaldybes. Džiugu, kad sulaukta žurnalistų iš tokių portalų kaip delfi.lt, 15min.lt, LRT radijo, žurnalo „Kelionės ir pramogos“, savaitraščio „Savaitė“, „Ūkininko patarėjo“ ir kt.
Turo startas – Raseinių rajonas. Dalyviai buvo pakviesti į naujausią Raseinių krašto lankytiną objektą – Dubysos regioninio parko lankytojų centrą, kuriame įstaigos direktorius V. Kilčiauskas pristatė parko vertybes, papasakojo koks buvo 2021 m. turizmo sezonas, kokie iššūkiai laukia artimiausioje ateityje. Vėliau keliavome į Šiluvą, kurioje kaip tik prasidėjo Šilinių atlaidai. Žurnalistai apsilankė pagrindinėse mišiose, po mišių susitikome su arkivyskupu Lionginu Virbalu SJ, kuris pasakojo kuo šiuo metu gyvena šventovė. Džiugu, kad LRT radijo žurnalistė spėjo aplankyti žymiausią Raseinių krašto sodų pynėją Iniją Ambrozaitienę, kuri nuoširdžiai papasakojo apie savo amatą.
Vėliau lankėmės Palendrių Šv. Benedikto vienuolyne, kur dalyvius pasitiko amerikietis brolis David Minot. Šmaikščiai ir šiltai sutikti dalyviai buvo supažindinti su vienuolyno gyvenimu, apsilankymo galimybėmis ir kt. Tytuvėnų piligrimų centro vadovė Sandra Sabaliauskienė pažymėjo, kad Palendriai bene populiariausias religinio turizmo taškas Kelmės rajone, kur aktyviai veikia vienuoliai, ruošia savo produkciją ir taip pritraukia didelius turistų ir piligrimų srautus.
Iš Palendrių keliavome į Kurtuvėnus – miestelį Šiaulių rajono savivaldybėje su truputį daugiau nei 200 gyventojų. Kurtuvėnuose įsikūrusi Kurtuvėnų regioninio parko direkcija ir lankytojų centras. Daugelis Lietuvos gyventojų žino apie garsųjį Kurtuvėnų dvaro svirną ir ten vykstančius teatrų festivalius. Visgi, informacinio turo dalyvių tikslas buvo kitas – aplankyti Šv. apaštalo Jokūbo bažnyčią. Šv. Jokūbas itin svarbi asmenybė piligrimams, jis globoja juos, o kartu ir kviečia leistis į piligrimystę. Kaip žinia, Šv. Jokūbo piligrimų kelio atkarpa driekiasi per Raseinių, Kelmės, Šiaulių rajonus bei Šiaulių miestą. Ekskursiją po miestelį ir bažnyčią vedė Kurtuvėnų regioninio parko direktorius Rimvydas Tamulaitis. Paskutinis pirmos dienos objektas – Tytuvėnų Švč. Mergelės Marijos Angelų Karalienės bažnyčia ir bernardinų vienuolyno ansamblis. Informacinio turo dalyviai šį objektą pakviesti pažinti pasitelkiant pojūčius, garsus ir pasakojimus vakaro sutemose, šviečiant tik žibintams.
Antroji diena buvo skirta Šiaulių rajonui ir Šiaulių miestui. Kuršėnai Lietuvoje garsėja kaip puodžių sostinė ir garsiojo Kuršėnų vyniotinio gimtinė. Informacinio turo dalyviai buvo supažindinti su Kuršėnų miesto istorija ir lankytinais objektais. Aplankytas naujausias Šiaulių rajono objektas – restauruoti mediniai Kuršėnų dvaro rūmai. Paskutinis turo taškas – Šiaulių miestas. Šiaulių turizmo informacijos centro direktorė Rūta Stankuvienė turo dalyvius pirmiausiai kvietė pažinti naujausią Šiaulių lankytiną vietą – Baltų kultūros pažinimo centrą. Vėliau aplankyta 151-uosius metus skaičiuojanti vaistinė „Valerijonas“. Čia įkurtas ir muziejus, galima rasti platų vegetariškų, veganiškų patiekalų asortimentą, pvz. veganiškų šaltibarščius ar cepelinus su avinžirniais. Paskutinę dieną vainikavo ekskursija po Šiaulių miesto religinius objektus – Šv. apaštalų Petro ir Pauliaus katedrą, senąsias Talkšos kapines su garsiuoju Ignaco Štacho kapu.
Tokio tipo informaciniai turai yra puiki galimybė skleisti ir populiarinti piligrimystės idėjas, supažindinti visuomenę su naujais ar mažiau žinomais objektais bei paslaugomis. Tai būdas dar kartą priminti ką gražiausio ir geriausio turime. Tikime, kad šis bendras keturių savivaldybių projektas suteiks naujų galimybių, o Šiluvos vardas bus girdimas vis dažniau.
VšĮ „Atrask Raseinius“ informacija