2017 m. Lietuvos Respublikos Seimas nusprendė, minėdamas 800-ąsiais Žemaitijos vardo metinės, 2019 m. paskelbti Žemaitijos metais. Žemaitija, neabejotinai vaidino itin svarbų vaidmenį Lietuvos valstybingumo istorijoje. Pirmasis Europoje Švč. Mergelės apsireiškimas įvyko taip pat ne kur kitur, bet Žemaitijoje – 1608 m. Šiluvoje. Tai vienintelis oficialiai Katalikų Bažnyčios pripažįstamas Švč. Mergelės Marijos apsireiškimas Lietuvoje. Dažnai su Švč. Mergelės Marijos apsireiškimais susijusi miestų ir miestelių raida, religinės šventės, Lietuvos giminių istorija ir piligrimystės tradicijos.
Šiluva kasdien gausiai lankoma piligrimų ir kultūrinių turistų iš viso pasaulio. Finansuojant LR kultūros ministerijai, Raseinių rajono savivaldybei bei Šiluvos Švč. Mergelės gimimo parapijai, birželio 13-14 dienomis VšĮ „Atrask Raseinius“ komanda kvietė į pirmąją tarptautinę konferenciją „Švč. Mergelės kultas Žemaitijoje“. Konferencijos tema – „Švč. Mergelės Marijos kultas globalizacijos kontekste: nuo tikėjimo iki turizmo“. Renginio metu sveikinimo žodį tarė vyskupas Algirdas Jurevičius, Raseinių rajono savivaldybės meras Andrius Bautronis bei LR Seimo narės Vidos Ačienės padėjėja Janina Jasiulienė. Pranešimus skaityti ir savo patirtimi bei mokslinėmis įžvalgomis sutiko pasidalinti lektoriai iš Portugalijos, Lenkijos, Vokietijos ir Lietuvos. Daugiau nei 100 konferencijos dalyvių turėjo galimybę gyvai išgirsti net 6 pranešimus, dalyvauti diskusijoje bei įspūdžių puokštę papildyti pirmosios Šiluvos meno bienalės atidarymo potyriais.
Pirmoje pranešimų sesijoje pranešimus skaitė Ourém savivaldybės (Portugalija) tarptautinių ryšių skyriaus vadovas, Raseinių miesto partnerio atstovas Fernando Paquim. Pranešėjas dalinosi neįkainojama patirtimi, kaip Fatima tapo pasaulio piligrimų traukos vieta, kurią kasmet aplanko net 9 mln. piligrimų. Pranešimas „Turizmo vystymo iššūkiai ir galimybės po Fatimos apsireiškimų šimtmečio“ atskleidė, kaip vystėsi ir buvo skatinama ši kultūrinio turizmo šaka, koks svarbus yra vietos bendruomenės indėlis, o taip pat ir visos šalies bendra strategija. Pranešėjas kalbėjo, kokios kompleksinės priemonės taikytos siekiant užsibrėžto tikslo ir kaip pavyksta išlikti šios srities lydere.
Ne ką mažiau įtraukų ir aktualų pranešimą pristatė socialinių mokslų daktaras, dr. Dariaus Liutikas. Pranešimo tema – „Piligriminės kelionės į Švč. Mergelės Marijos apsireiškimų vietas“. Mokslininkas akcentavo, jog pasaulyje yra užfiksuota daugiau kaip 2500 Švč. Mergelės Marijos apsireiškimų. Tik nedidelę jų dalį oficialiai pripažįsta Katalikų bažnyčia. Įvairios Švč. Mergelės Marijos apsireiškimų vietos pritraukia tūkstančius piligrimų. Aptarė įvairius Švč. Mergelės Marijos apsireiškimų vietų vystymosi aspektus. Anot pranešėjo, Švč. Mergelė Marija apsireiškia konkrečiu pasirinktu laiku, kuris susijęs su socialinėmis ir politinėmis krizėmis. Apsireiškimų vietos dažnai tampa stebuklingų ženklų ir išgijimų vietomis. Didelis dėmesys pranešime skirtas piligrimų, atvykstančių į Švč. Mergelės Marijos apsireiškimų vietas, motyvams ir ritualams. Tokia analizė aiškiau atskleidžia įvairiapusę religinės piligrimystės realybę.
Vytauto Didžiojo universiteto dėstytojas kun. dr. Gediminas Jankūnas kalbėjo apie „Marijos apsireiškimų vaidmenį išganymo ekonomijoje“. Pranešėjas tvirtino, kad norint kalbėti apie ir įvertinti Marijos apsireiškimų vaidmenį bei svarbą, išganymo ekonomijos klausimas yra neišvengiamas. Trūkstant tinkamo supratimo, kas yra išganymo ekonomija ir kaip tai susiję su kiekvienu iš mūsų, klausimas apie apsireiškimus būtų visiškai beprasmis. Išganymo ekonomija arba tai kaip Dievas nori gelbėti savo žmones, suteikia mums vertingiausią ir būtiną pagrindą tinkamai suprasti Marijos apsireiškimus ir jų tikrąjį vaidmenį.
Antrąją konferencijos dalį pradėjo garbingas svečias iš Vokietijos, buvęs popiežiaus Benedikto XVI mokytojas, profesorius Kun. Michael Sievernich (Vokietija). Kalbėdamas tema „Globalaus Marijos gerbimo pavyzdžiai“ svečias pabrėžė, kad krikščionybės istorijoje dažniausiai vaizduojamas meninis motyvas yra Švč. M. Marijos atvaizdas. Pranešime apžvelgė vaizdinių tipus, skirtingai vaizduojančius Švč. Mariją Rytų, Vakarų ir Pietų tradicijose.
Tarptautinėje konferencijoje svečiavosi ir Raseinių miesto partnerio Liubartovo delegacija, o Tadeusz Matwiejczyk (Lenkija) kalbėjo apie „Marijos apsireiškimų reikšmę Lenkijoje“. Jis atsakė į keletą pagrindinių klausimų, tai yra – kokią naudą neša piligriminės kelionės po Marijos apsireiškimų vietas Lenkijoje ir likusioje Europoje? Kaip į šią veiklą įtraukiamos įvairiausios socialinės grupės? Kokį vaidmenį šiuose procesuose vaidina krikščioniškosios organizacijos?
Dr. Aušra Vasiliauskienė (Lietuva) dalinosi mokslinėmis įžvalgomis tema – „Dievo Motinos atvaizdas iš Kauno bernardinų Švč. Trejybės bažnyčios: istorija, pamaldumas, ikonografija“. Kauno Švč. Trejybės bažnyčios atvaizdas sukurtas XVII a. Pagal jį 1677 m. buvo išleistas nedidelis paveiksliukas, skirtas asmeniniam pamaldumui ir platinimui. Iki šių dienų išlikę ir prie paveikslo sukabinti votai rodo ypatingą tikinčiųjų pagarbą šiam Marijos atvaizdui. Ikonografinių motyvų visuma liudija, jog Dievo Motina čia yra vaizduojama kaip Dangaus Karalienė. Pranešime siekta pagilinti istorines ir menotyrines žinias apie šį puikų kūrinį.
Po pranešimų sesijos renginio dalyvių laukė diskusija „Komercija dvasiniame diskurse: ar turizmas gali vesti tikėjimo link?“. Atsakymo į šį klausimą ieškojo kun. Ričardas Doveika, Valdas Kilpys, dr. Rasa Čepaitienė bei dr. Darius Liutikas. Diskusiją moderavo apžvalgininkas Donatas Puslys. Šiluvos piligrimų centre vykusi diskusija ir jos dalyviai pritraukė nemažą būrį susidomėjusių klausytojų. Pirmąją tarptautinės konferencijos dieną vainikavo pirmosios Šiluvos meno bienalės atidarymo renginiai – Agnės Jonkutės tapybos darbų parodos „Sidabro mėlis“ atidarymas Šiluvos piligrimų informacijos centre bei Švč. Mergelės Marijos gimimo bazilikoje būtent šiai bienalei kompozitoriaus Arno Mikalkėno sukurto šiuolaikinės muzikos opuso „Atverkite man teisumo vartus“ premjera.
Kaip žinia, konferencija dedikuota 800-osioms Žemaitijos vardo metinėms, šia proga, antroji renginio diena pradėta išvyka po sakralines vietas Žemaitijoje. Ekskursija pradėta Šiluvoje, kur dr. Aušra Vasiliauskienė dalyviams pasakojo apie Šiluvos bazilikos ir koplyčios puošybos elementus. Netrukus patraukėme link Tytuvėnų bernardinų vienuolyno, kur gidė supažindino su vienuolyno istorija ir neįkainojamomis meno vertybėmis. Užsienio svečiams bene didžiausią įspūdį paliko Kryžių kalnas, kuriame juos nustebino kryžių gausa ir įkvepianti kalno istorija. Anot gidės Margaritos, neretai turistams palieka įspūdį tai, jog keliautojai čia gali atrasti ramybę paliekant kryželį, jo vietą išsirenka patys, niekieno nevaržomi. Paskutinė išvykos stotelė Žemaičių Kalvarija – ši vieta yra viena iš labiausiai lankomų Lietuvos sakralinių vietovių. Ji ypatinga vykstančiais Didžiaisiais Žemaičių Kalvarijos atlaidais, išsaugojusi archajiškas žemaičių tradicijas.
VšĮ „Atrask Raseinius“ komanda nuoširdžiai dėkoja pranešėjams ir diskusijos dalyviams, renginio globėjams, rėmėjams, konferencijos dalyviams, Šiluvos parapijai, Šiluvos bendruomenei bei, žinoma, visiems, kurie prisidėjo prie šio tarptautinio renginio. Ypatingai dėkojame vyskupui Algirdui Jurevičiui, kurio svetingumas ir dėmesys paliko didelį įspūdį mūsų svečiams. Neabejojame, ši konferencija tik ilgų ir sunkių darbų pradžia, kuri įkvėps mus tolimesnei veiklai Šiluvos šventovėje.
VšĮ „Atrask Raseinius“ informacija