Kukutis – miesto simbolis, kviečiantis atrasti Raseinių istoriją ir dvasią

Pasaulyje yra nemažai miestų, savo identitetą kuriančių per išskirtinius simbolius. Kaip sėkmingus šio reiškinio pavyzdžius galime įvardinti kaimyninėje Latvijoje po Ventspilio miestą „besiganančias“ karves ar Lenkijos pietvakariuose įsikūrusio Vroclavo nykštukus. Tokie akcentai ne tik kuria vietos dvasią ir telkia bendruomenę, bet yra ir puikus turistų traukos objektas.

Kaip žinia, Raseiniai buvo subombarduoti per Antrąjį pasaulinį karą, todėl turi tik keletą savo net 770 metų istoriją liudijančių artefaktų. Dėl šios priežasties, naujas miesto istorijas kurti pasišovė VšĮ „Atrask Raseinius“ vadovas Arnas Zmitra. Jis pasiūlė meninių akcentų, susijusių su žymaus mūsų kraštiečio, poeto Marcelijaus Martinaičio kūriniu „Kukučio baladės“, idėją dar 2020 metais, kai Raseinių Rajono savivaldybė paskelbė viešą konkursą „Idėjos Raseinių kraštui 2023“. Pirmasis Kukutis pastatytas tais pačiais 2020 m. prie turizmo informacijos centro. Šiuo metu raseiniškiams puikiai pažįstamame Kukučio skvere, kuriame stovi ne tik Augustino Kluodos kurta skulptūra, bet ir Ievos Voroneckytės kurtas serbento piešinys ant sienos. Serbentas pasirinktas kaip jau išnykusio Martinaičių gimtojo Paserbenčio kaimo simbolis. Dar vienas Kukutis atidengtas prie Raseinių Marcelijaus Martinaičio viešosios bibliotekos 2021 m. Jos autorius – Algimantas Šlapikas.

image 50402049

Spalio 26 d. Raseiniuose, šalia naujai pastatyto ir tą pačią dieną duris atvėrusio PC „Norfa“ atidengtas trečiasis meninis akcentas. Tai populiaraus šiuolaikinio skulptoriaus Luko Šiupšinsko kurta bronzinė Kukučio skulptūra. Autoriaus darbų galima pamatyti įvairiuose Lietuvos miestų ir miestelių viešosiose erdvėse. Verta paminėti, kad „Norfa“ stovi visai šalia tos vietos, kur kadaise buvo Raseinių elektrinė, o po žeme vis dar teka kanalizuotas, miesto istorijos liudininkas – Rasupio upelis. L. Šiupšinską įkvėpė M. Martinaičio baladė „Nakvynė pas žemaitį Kukutį“, kur Kukutis vaizduojamas kaip vienaakis, vienakojis ir pusiau apakęs, todėl buvo užduotis sukurti jį ne kaip piratą, o kaip pozityvų, visiems teikiantį tik geras emocijas personažą. Atsižvelgiant į vietovę, Kukutis pavaizduotas „žvejojantis iš grindinio“ po kuriuo vis dar teka Rasupis.

395404801 1076504613699367 1581392063901688869 n

Prie projekto įgyvendinimo prisidėjo Raseinių rajono savivaldybė. Skulptūrą finansavo prekybos tinklas „Norfa“. Tinklo savininkas Dainius Dundulis skulptūros atidengimo renginio metu pasidžiaugė, kad didelė garbė buvo prisidėti prie šios idėjos įgyvendinimo ir tuo pačiu papuošti Raseinius.

 

VšĮ „Atrask Raseinius“ informacija

Scroll to Top Skip to content