Su meile iš Raseinių! Šv. Valentino dienos kelionė po Raseinių kraštą

Jau šį sekmadienį visas pasaulis švęs Šv. Valentino dieną. Ar žinote, kad meilės dienos ištakos slypi net III a. Romoje, kur gyveno vyskupas Valentinas? Tuometis Romos imperatorius Klaudijus II siekė suburti kuo didesnę kariuomenę, ginti imperiją. Siekdamas šio tikslo, netgi išleidęs įsakymą, laikinai draudžiantį tuoktis. Manyta, kad šeimos vyras negali būti geras karys, nes jam svarbesnė jo šeima. Vyskupas Valentinas išklausydavo mylinčių žmonių išpažintis ir prašymus slapčia juos sutuokti. Artėjant meilės dienai siūlome prisiminti Raseinių krašto meilės istorijas. Galbūt tai įkvėps jus sukurti savo meilės tradicijas.

Šiluva
Dažniausiai visos pasakos baigiasi žodžiais „ilgai ir laimingai“. Turbūt nesuklysime sakydami, kad daugiausiai meilės priesaikų rajone buvo ištarta Šiluvos šventovėje. Čia, Švč. Mergelės Marijos gimimo bazilikoje, santuokos sakramentu visam gyvenimui sujungta šimtai porų. Tarp rožinių širdelių ir mielų dovanų, nepamirškime tikrosios šios šventės prasmės.
,,Meilė kantri, meilė maloninga, ji nepavydi; meilė nesididžiuoja ir neišpuiksta. Ji nesielgia netinkamai, neieško sau naudos, nepasiduoda piktumui, pamiršta, kas buvo bloga, nesididžiuoja neteisybe, su džiaugsmu pritaria tiesai. Ji visa pakelia, visa tiki, viskuo viliasi ir visa ištveria. Meilė niekada nesibaigia . (1 Kor 13:4-8)

Daugiau apie Šiluvą: www.atraskraseinius.lt/tema/lankytinos-vietos/siluva/

iluvos bazilika A. Pališkio nuotr.

Lyduvėnų miestelis
Sekdami meilės pėdsakais palikę Šiluvą atkeliausite į Lyduvėnus. Tai vienintelis miestelis Raseinių rajone, įsikūręs Dubysos upės slėnyje. Čia rasite ne tik romantiškąją Dubysą ir ilgiausią bei aukščiausią geležinkelio tiltą Lietuvoje, bet ir  XVIII a. Šv. apaštalų Petro ir Pauliaus bažnyčią, kurios didysis altorius lyg aliuzija į Šv. Petro bazilikos vaizdą Vatikane. Na, labai seną meilės legendą rasite ant Danutės piliakalnio, dar vadinamą Danutės kalnu. Jį išvysite už 350 metrų į pietvakarius nuo žymiojo tilto. Piliakalnis apaugęs mišku, tačiau užlipus atsiveria kvapą gniaužianti tilto panorama. Legenda byloja, kad ant piliakalnio kadaise stovėjusi pilis. Pilies kunigaikštienė Danutė, išleidusi savo mylimąjį į karą, o jo nesulaukusi, labai liūdėjo. Taip kilo vietovės pavadinimas – Liūdžiuvėnai, Liūdavėnai, galiausiai Lyduvėnai.

Piliakalnį rasite čia: www.atraskraseinius.lt/danutes-piliakalnis/ 

Danutės piliakalnis A. Pališkio nuotr.

Raseinių Magdės šulinys
Dar vieną meilės ženklą rasite Raseinių mieste, prie Magdės šulinio. Magdės personažas tautosakoje vaizduojamas itin spalvingai. Sakoma, kad XVIII a. viduryje į Raseinius iš Varšuvos atvyko prancūzė Magdalena, pirmoji modistė Žemaitijoje, išsipuošusi pagal paryžietišką madą. Raseiniškės ėmė jos pavyzdžiu puoštis ir visu kuo ją sekti. Taip atsiradę posakiai „Pabučiuok Raseinių Magdei į nosį!“, „Pasipuošęs kaip Raseinių Magdė.“, „Išsibaudė Raseinių Magdės pažiūrėti.“ na, o rimtai pyktelėjus šūkteldavo ir „Pabučiuok Raseinių Magdei į vieną vietą!“. Tačiau neretai prisimenama ir kiek liūdnesnė  legenda apie „Magdės šulinį“, kuri teigia, kad čia kažkada lenkų bajoras pagrobė gražuolę Magdę, norėdamas ją vesti. Iš sielvarto merginos tėvas padarė dukters statulą, kuriai iš akių pabiro ašaros, taip atsirado šaltinis.

Šulinį rasite čia: www.atraskraseinius.lt/raseiniu-magdes-sulinys/

Magdės šulinys A. Pališkio nuotr.

Raseinių piliakalnis
Atvažiuojančius į Raseinius senuoju Žemaičių plentu, įsikūręs Prabaudos upelio dešiniam krante, pasitinka Raseinių (dar vadinamas Cibikalnio arba Prabaudos) piliakalnis. Nuo mūsų akių šį įspūdingą dvikuprį piliakalnį paslėpė miškas, tačiau jį galima apžiūrėti einant pėsčiomis. Kalne gyvenusią užburtą gražuolę primena padavimai apie Prabaudos upelį, pavadinimą gavusį nuo čia gyvenusio žynio Prabaudos. Gražuolė žynio dukra pamilo karžygį su kuriuo buvo pasiryžusi pabėgti nuo tėvo, nes tas buvo sumanęs dukrą padaryti vaidilute ir prižiūrėti amžinąją ugnį. Prabauda sužinojęs apie dukros meilę ir ketinimus įsakęs kalno požemiuose įkalinti ją visam gyvenimui.

Piliakalnį rasite čia: www.atraskraseinius.lt/raseiniu-piliakalnis/

Raseinių piliakalnis

„Meilės medis” Biliūnuose
Ar esate buvę Kaštonų Respublikoje? Ji turi savo prezidentę, piliečius, vėliavą, himną, valiutą – kaštą bei valstybinę šventę. Ten atvyksite įspūdinga 700 m ilgio kaštonų alėja, kurios pabaigoje išvysite „Meilės medį”. Anot Kaštonų Respublikos prezidentės, besiruošiantiems ir norintiems laimingai įsimylėti, tai būtina padaryti žydint kaštonams Biliūnuose. Ieškantiems antrosios pusės – skirti pasimatymus po simboliniu meilės medžiu – kaštonu. Siekiantiems amžinos santuokos, kaip amžinos meilės liudijimą, ant šio medžio pakabinti spyną.

Meilės medį rasite čia: www.atraskraseinius.lt/meiles-medis-biliunuose/

98359899 3072223289524361 6417210542187872256 o

Scroll to Top Skip to content